Gazdasági trendek, digitális gazdaság és e-kereskedelem Kínában

2018. május 30-án este tartotta meg a Kínai Közigazgatás-, Gazdaság- és Társadalomkutató Központ – az „NKE Kína-kutatási Kerekasztal” című rendezvénysorozatunk keretében – a 2017-2018-as félév záró kerekasztal-beszélgetését: „Gazdasági trendek, digitális gazdaság és e-kereskedelem Kínában” címmel. A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Bánhidi Ferenc közgazdász, Kína-szakértő, a Nemzeti Hírközlési Hatóság volt alelnöke, Takács Zsolt, a magyar-kínai üzleti és logisztikai kapcsolatok szakértője, valamint Dr. P. Szabó Sándor, az NKE Kínai Közigazgatás-, Gazdaság- és Társadalomkutató Központjának igazgatója.

A legfontosabb kínai makrogazdasági trendek áttekintése után a beszélgetés résztvevői megvitatták azt, hogy a hagyományos gazdasági ágazatok és tevékenységek mellett mikortól és miként indult meg a kínai digitális gazdaság térnyerése. A kínai digitális gazdaság sokrétű szakmai elemzését tette lehetővé az internetgazdaság ökoszisztémájának átfogó bemutatása, majd pedig a rendszer egyes pilléreinek részletes értékelése, így pl. a távközlési infrastruktúra, a mobil és egyéb eszközök vagy az alkalmazások és a szolgáltatások kapcsán. A vita résztvevői kiemelt figyelmet fordítottak a kínai állam rendszerépítő és szabályozó lépéseire, az ebből fakadó lehetőségekre és kihívásokra, de szó volt a legfontosabb piaci szereplők, vállalatok fejlődéstörténetéről is. A rendezvény tematikájának fontos részét képezte a lokális, a globális és konkrétan az európai-kínai, illetőleg a magyar-kínai e-kereskedelem alapvető modelljének és gyakorlati sajátosságainak, növekedési ütemének és lehetőségeinek felvázolása. A kínai e-kereskedelem komplex megértését szolgálta a Kína és Európa közötti alapvető logisztikai, szállítmányozási kapcsolatok bemutatása – kitekintéssel az ún. „Egy övezet, egy út” kezdeményezés releváns elemeire is. Végül, de korántsem utolsó sorban a leszűrhető tanulságok alapján az online területen piacra törekvő hazai vállalkozások számára is számos ajánlást fogalmaztak meg a szakértők a rendezvény záró szakaszában.

Címkék: kerekasztal Kína