Szűkítés

•  dsc6697 2
  • Előző
  • Következő
2015-ben a Nyugat-Balkán a Nyugat-Európa fele történő migráció legfontosabb csatornája lett, amelyen százezrek haladtak keresztül a jobb élet reményében. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi és Európai Tanulmányok Kara, illetve a bécsi székhelyű Interkulturelles Zentrum közös rendezvénye azt vizsgálta meg, milyen kihívások elé állította a válság az érintett államokat, és hogy a civil szféra képviselői miként tudták segíteni a gyakran hiányos kormányzati kapacitásokat a humanitárius helyzet javításában. A rendezvényt a NETK részéről Dr. Bóka János nemzetközi dékánhelyettes nyitotta meg, aki leszögezte, hogy a hasonló rendezvények elengedhetetlenek az események jobb megértéséhez. A párbeszéd fontosságát emelte ki Herbert Langthaler, az Asylkoordination Österreich munkatársa is.

Dr. Marsai Viktor, az NKE NETK adjunktusa előadásában a közel-keleti és afrikai migrációs útvonalakról és a várható trendekről beszélt, különös tekintettel Líbia jelentőségére. Egeresi Zoltán, az NKE SVKK munkatársa a balkáni államok és Törökország viselkedését elemezte. Végül a panelt Dr. Abdessamad Belhaj, a Migrációkutató Intézet munkatársának előadása zárta, aki a magyar kormányzat reakcióit és stratégiáját ismertette.

A második rész panelbeszélgetésében a különféle civil szervezetektől érkezett osztrák, szerb és szlovén vendégek mutatták be az általuk végzett tevékenységet. Egyetértés volt a tekintetben, hogy a civil szervezetek segítsége nélkülözhetetlen volt a válság kezelésében, és hogy számos kormányzat nem volt felkészülve a kialakult krízisre.

A délutáni részben a résztvevők az egyes stratégiai kérdéseket vitatták meg: a fejlesztések szerepét a migráció mérséklésében, a várható trendeket, folyamatokat. Ennek kapcsán a többség borúlátó volt, és bár egyelőre nem számoltak a 2015-öshöz hasonló hullámmal, abban egyetértettek, hogy az Európa felé irányuló migrációs nyomás fenn fog maradni.

Szöveg: Marsai Viktor
Fotó: Szilágyi Dénes