Szűkítés

Párbeszéd és konfliktusok a Földközi-tenger térségében

Az Anna Lidh Alapítvány Magyarországi Hálózat és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem konferenciája

2017 április 21-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Anna Lindh Alapítvány Magyar Hálózata szervezésében került megrendezésre „A párbeszéd és konfliktusok a Földközi-tenger térségében” című angol és magyar nyelvű konferencia.

A rendezvényen nyitóbeszédet mondott Dékány András, nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős államtitkár, Dr. Koller Boglárka, a Nemzetközi és Európai Tanulmányok Kar dékánja, illetve dr. Molnár Anna, a Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék megbízott tanszékvezetője.

A szervezett konferencián kiemelt figyelmet szenteltünk a V4+ országok (Lengyelorszgá, Cseh Köztársaság, Szlovákia Magyarország és Ausztria) szerepének. A konferencián a plenáris kerekasztal-beszélgetését angolul, a szekciókat magyarul szerveztük.

A konferencia keretében a plenáris előadások után a hallgatóság négy szekció előadóit hallgathatta meg a nap folyamán, melyek tematikájukat tekintve egyaránt szerveződtek a térség és viszonyai kapcsán felmerülő kihívások témái köré, többek között a menekült- és migrációs válság, vagy a gyenge államiság jelentette problémák, illetve a régió egyes országaiban zajló folyamatok hatása köré.

Az előadások széles tematikai palettájának köszönhetően az egyes országok, illetve a biztonsági kihívások szakértőinek felvonultatása mellett elvontabb kérdések megismerésére és megvitatására is adódott lehetőség, a nemzetközi szervezetek szerepvállalása mellett többek között akár a globális és regionális demográfiai tendenciák jelenlegi trendjeiről, illetve a jövőbeli kilátásairól.

A rendezvény végén az Anna Lindh Alapítvány szervezésében a konferenciaeladásokat követően az érdeklődők délután az alapítvány egy Svédország Nagykövetsége által felajánlott dokumentumfilm, a „Kedves emberek / Nice People (Karin af Klintberg, Anders Helgeson)”  vetítésén is részt vehettek.

A konferencia a Nemzeti Közszolgálati Egyetem „A jó kormányzást megalapozó közszolgálat-fejlesztés” (KÖFOP-2.1.2-VEKOP-15-2016-00001) keretein belül valósulhatott meg.

Dialogue and Conflicts in the Euro-mediterranean region – Conference of Anna Lindh Foundation Hungarian Network and the National University of Public Service

On April 21st 2017, the National University of Public Service had the honour of hosting and organising a conference on the issues concerning the Mediterranean region, „Dialogue and Conflicts in the Euro-mediterranean region” in cooperation with the Anna Lindh Foundatoin's Hungarian Network. The conference gave home to presentations in both English and Hungarian.          At the start of the conference, opening remarks were made by András Dékány, Senior Advisor to the Office of the Deputy State Secretary for International EU Affairs, and Dr. Boglárka Kollár, dean of the Faculty of International and European Studies and dr. Anna Molnár, head of the Department of International Security Studies.

During the ALF V4+ (Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary and Austria) panel roundtable discussion representatives from V4+ countries were asked about the roles and tasks of their networks. After the plenary session, presentations were held in four different sections, covering topics ranging from issues of regional challenges, such as migration in the Euro-Mediterranean region, but also in ones focusing on specific states such as Syria and Libya.

The audience had the chance to engage in dialogue with the speakers in a wide array of topics, not only focused around expertise on regional security and certain countries, but also in broader and more abstract issues such as foreseeable demographic trends and their consequences.

Following the conference sections, the Anna Lindh Foundation held a screening of the Swedish documentary „Nice People (Karin af Klintberg, Anders Helgeson)”, courtesy of the Embassy of Sweden to Hungary.

The event was organized as part of the National University of Public Service's „Public Service Development Establishing Good Governance” project (KÖFOP-2.1.2-VEKOP-15-2016-00001).

Írta: Bartók András

Fotó: Szilágyi Dénes